Od lat 70. XX wieku jajko traktowane było jako zło. Oskarżano je o powodowanie wzrostu cholesterolu, a co za tym idzie miażdżycę.
Dzisiaj jajko przeżywa swój renesans.
Łatwo przyswajalne przez organizm białko jajka, to białko wzorcowe. Zawiera wszystkie aminokwasy, także niezbędne, których organizm nie potrafi sam wyprodukować. Jajko jest niskokaloryczne (ok. 50 g dostarcza 75 kcal i aż 6,2 g białka), żółtko zawiera jeszcze więcej białka. Włączenie jaj do diety może wspomóc odchudzanie, zapewniając jednocześnie dostarczenie organizmowi białek, które najlepiej wpływają na rozwój masy mięśniowej.
88% białka jajka to woda, a 12% stanowią proteiny, które zawierają wszystkie aminokwasy niezbędne do budowy organizmu, odbudowy komórek i tkanek. W procesie trawienia białka jaj mogą tworzyć się peptydy o właściwościach leczniczych, na przykład wpływające na regulację ciśnienia krwi czy o działaniu antyutleniającym.
Bogate w witaminy: A, E, D i K oraz B2 i B12, kwas pantotenowy, składniki mineralne (fosfor, potas, wapń, żelazo, magnez).
50% żółtka to woda, z pozostałych 50% – 32% stanowią tłuszcze, 16% – białka, a 2% – witaminy i związki mineralne. W tych 32% tłuszczów istotną część stanowią fosfolipidy, związki niezbędne do życia, a głównym fosfolipidem jest lecytyna, potrzebna do sprawnego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.
Fosfolipidy są w każdej komórce i mogą służyć wprost do poprawy jakości życia i regeneracji tkanek. Są w nich zawarte kwasy omega-3 a ponadto zmniejszają ryzyko odkładania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.
W żółtku jest tylko 0,3% cholesterolu, za to aż od 10% do 20% fosfolipidów, które zmniejszają odkładanie się cholesterolu.
Jedynie witaminy C nie ma w jajku.
Co z tym cholesterolem?
Wielu z nas wydaje się, że cholesterol w naszej krwi to tylko ten, który dostarczamy z pożywieniem. Mamy z nim złe skojarzenia i powszechnie utarło się, że trzeba go unikać, walczyć z nim.
A tak nie jest!
Cholesterol jest niezbędny do życia. Nasz wątroba produkuje go codziennie, bez niego nie moglibyśmy żyć. Każda komórka naszego ciała zawiera cholesterol, jest on konieczny w tworzeniu hormonów płciowych, witaminy D, kwasów żółciowych. Istotne jest natomiast to, aby jego produkcje i dystrybucja były kontrolowane.
Czy jajka powodują odkładnie się cholesterolu w naczyniach?
Nie, w naczyniach odkłada się nasz własny cholesterol, ten produkowany w wątrobie. Dzieje się to, gdy nasz organizm ma jakiś defekt metaboliczny.
Cholesterol jest czynnikiem ryzyka w rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej serca głównie u osób obciążonych genetycznie hipercholesterolemią. Organizm takich ludzi nie radzi sobie z nadprodukcją cholesterolu i odkłada go w naczyniach. W zdrowym organizmie nie dochodzi do odkładania się cholesterolu w naczyniach niezależnie od tego, ile go zjemy w produktach. Codziennie nasza wątroba produkuje ok. 3 gramy cholesterolu (równowartość ok 15 jajek). Problem tkwi więc nie w tym, ile jajek zjemy, ale czy nasz wewnętrzny metabolizm jest zdolny zagospodarować ten cholesterol.