W domowej medycynie ocet jabłkowy stosowany jest powszechnie. Wysoka zawartość potasu, fosforu, chloru, sodu, magnezu, wapnia, siarki, żelaza, fluoru, krzemu i innych śladowych pierwiastków czyni z niego wartościowy produkt. Ocet jabłkowy działa profilaktycznie i leczniczo na wiele dolegliwości. Zawarty w nim potas jest ważny dla naszego organizmu między innymi dlatego, że opóźnia stwardnienie naczyń krwionośnych (miażdżyca), a także działa bakteriobójczo.
W jakich dolegliwościach może nam pomóc OCET JABŁKOWY?
– reumatyzm, przeziębienie, zaburzenia trawienne, wyczerpanie ogólne, bóle i zawroty głowy, bóle gardła, nadmiar śluzu w przewodzie pokarmowym, zaburzenia związane ze zmianą pogody, otyłość, choroby skórne.
Pomocny może okazać się także kiedy mamy osłabioną pamięć, jesteśmy wrażliwi na zimno, mamy zimne nogi i ręce, nasze nogi są podatne na odciski, twardnieje nam skóra na podeszwach, mamy skłonność do zaparć, jesteśmy podatni na przeziębienia i choroby infekcyjne, brakuje nam łaknienia, mamy nudności z wymiotami, nasze rany trudno się goją, często swędzi nas skóra, psują nam się zęby, wyskakują pryszcze na skórze, drgają powieki i kąciki ust – są to oznaki niedoboru potasu, stad może tu pomóc ocet jabłkowy.
Ocet jabłkowy można przygotować samemu lub zakupić 🙂
Ja idę na łatwiznę i kupuję. Polecam ocet jabłkowy dostępny w drogeriach Rossmann.
Jak stosować?
Tu powołuję się na Jadwigę Górnicką 🙂
- Angina: 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki miodu w 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Płukać gardło bardzo powoli. Wypijąc kilka łyżeczek tej mieszanki co kilka minut bardzo powoli.
- Astma – nacierać klatkę piersiową czystym octem jabłkowym, lub zmieszanym w równej części z naparem kwiatu lawendy. To leczenie może być stosowane w chwilach kryzysu i na początku ataku duszności.
- Bezsenność – po posiłku rano i wieczorem pić 2 łyżeczki octu jabłkowego z 1 łyżeczką miodu wymieszanymi w 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody.
- Bóle głowy – przyłożyć na czoło kompres z gazy namoczonej w roztworze – 1/2 szklanki zimnej wody, 2 łyżeczki octu jabłkowego.Zmienić okład, gdy się nagrzeje. Taki kompres można również przyłożyć na kark.
- Dermatozy – miejsca chore myć roztworem przygotowanym z 1/3 octu jabłkowego, 1/3 wywaru z korzenia łopianu i 1/3 oleju z migdałów słodkich lub oliwy z oliwek. Wszystko powinno być dobrze wymieszane. Kawałkiem gazy wklepać w chorą skórę. Po osuszeniu przyłożyć trochę kremu witaminowego. Zabieg powtarzać rano i wieczorem.
- Kaszel – brać co 2 godziny 1 łyżeczkę syropu o składzie – świeży sok z 1/2 cytryny z taką samą ilością octu jabłkowego, 1 łyżka miodu akacjowego i 1 łyżeczka gliceryny. Wymieszać dokładnie. Syrop jest smaczny, należy zużyć go w ciągu 14 godzin. Zażywać 1 łyżkę syropu co 2 godziny w ciągu całego dnia, a w przypadku napadu kaszlu także w nocy. Dzieci powyżej lat 2 mogą zażywać ten syrop co godzinę ale w zmniejszonej ilości (1/4 łyżeczki 3 razy co godzinę rano i podobnie po południu.
- Kurcze mięśni – przyłożyć do miejsc bolesnych zimne kompresy z roztworu wody i octu jabłkowego w równych częściach. Wodę można zastąpić wywarem z melisy.
- Migdałki – chore migdałki leczy się w ciągu 12 godzin płucząc co godzinę gardło roztworem 1 łyżki octu jabłkowego i 1 łyżki miodu wymieszanych w 1 szklance przegotowanej wody.
- Nudności, mdłości – zaleca się wypić roztwór 1 łyżeczki octu jabłkowego na 1/2 szklanki przegotowanej wody.
- Oparzenia – aby uniknąć pęcherzy, należy możliwie najszybciej nasycić oparzone miejsce czystym octem jabłkowym. Stosować także przy oparzeniach słonecznych.
- Pęknięcia skóry – nie zmywać mydłem. Do chorego miejsca przyłożyć mieszaninę z równych części octu jabłkowego, gliceryny i z wywaru lub soku z korzenia łopianu. Mieszaninę przygotować ponownie po 2 dniach i stosować do zabliźnienia rany.
- Pokrzywka – popijać co godzinę przez 3 godziny 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/4 szklanki wody mineralnej. Dzieciom podawać połowę tej porcji. Miejsca dotknięte pokrzywką zwilżać roztworem wywaru ze świeżych lub suszonych pokrzyw (1 litr wody na garść pokrzyw, odparować wodę) z 3 łyżkami octu jabłkowego. Ostudzić, smarować wielokrotnie.
- Swędzenie głowy – czesać się grzebieniem moczonym w roztworze 1 łyżeczki octu jabłkowego na 1 szklankę wody.
- Trawienie niedobre – po spożyciu posiłku o dużej zawartości białka i tłuszczów zaleca się wypić 1 łyżkę octu jabłkowego z 1/4 szklanki wody gazowanej. W przypadku niestrawności spowodowanej nieświeżym produktem pić 1 łyżkę octu jabłkowego w 1/4 szklance wody.
- Ukąszenie owada – przyłożyć okład z octu jabłkowego. Po ulotnieniu się octu należy okład powtórzyć.
- Zwichnięcia – sporządzić mazidło z 2 łyżeczek octu jabłkowego, 2 łyżeczek wywaru z tymianku, 1 łyżeczki esencji terpentynowej i 1 żółtka. Wymieszać jak emulsję i masować zbolałe miejsce. Preparat ten może być stosowany w przypadkach bólów mięśniowych z powodu przeziębienia lub dużego wysiłku. Zalecana jest również glinka zmieszana z octem jabłkowym.
- Żylaki – rano masować nogi ruchem do góry, stosując roztwór z wywaru liści winogrona czerwonego (1 litr wody na garść liści) i octu jabłkowego w proporcji 1:3. Wieczorem popijać 1 łyżeczkę octu jabłkowego z 1/2 szklanki przegotowanej wody.
Przeciwwskazania
Ocet jabłkowy nie jest wskazany dla wrzodowców i przy zakazie stosowania produktów spożywczych kwaśnych. W takich przypadkach ewentualne dawkowanie produktu należy do decyzji lekarza.
Jak widzicie zastosować całe mnóstwo. Warto sięgać po naturalne metody !
Nie każde przeziębienie czy ból musi kończyć się połknięciem tabletki.
Źródło: J. Górnicka „Apteka natury”
grafika: www.wiecejnizzdrowie.pl