Zapowiadałam już wpis o pachnącym, pysznym i zdrowym…..
KOKOSIE
W mojej kuchni gości od długiego czasu. Niejednokrotnie we wpisach pojawiał się olej kokosowy, czy wiórki kokosowe.
Pierwszy raz z olejem kokosowym zetknęłam się zaraz po urodzeniu Sary, czyli ponad 5 lat temu.
Dostałam w prezencie od Siostry, właśnie zaraz po urodzeniu Sary.
Zakochałam się w nim od pierwszego użycia 🙂
Oto ON
Oczywiście teraz jest bardzo duży wybór olejów kokosowych.
Ja pokochałam ten jako pierwszy i przy nim zostałam. Doskonale sprawdza się w wersji kosmetycznej, jak i spożywczej”. Dodatkowo w kuchni sięgam po olej kokosowy w firmy BIOOIL.
Do kupienia TUTAJ.
Początkowo używałam go tylko do ciała, zamiast balsamu, później do smażenia omletów, następnie do wypieków ciast. Aktualnie kokos zajmuje bardzo ważne miejsce w moim domu.
Wszystko zaczęło się od urody 🙂
Jak możemy go wykorzystać poza wspomnianym smarowaniem ciała?
A więc:
- błyszczyk do ust – smarujemy
- peeling do twarzy – mieszamy z solą himalajską, bądź z cukrem – do ciała
- łagodzi otarcia, zadrapania, odparzenia
- jako olejek do masażu
- jako olejek do kąpieli
- łagodzi poparzenia słoneczne
- do nawilżenie szorstkiej skóry stóp, łokci itp
- odżywka do włosów – wcieramy wieczorem w końcówki, rano myjemy włosy
- dla Panów – łagodząco po goleniu
Najlepsze jest to, że jest bezpieczny we wszelakim zastosowaniu zarówno u dorosłych, jak i dzieci (również tych najmniejszych).
Teraz produkty pochodzące z kokosa i ich miejsce w kuchni. Produkty, bo nie mam na myśli tylko oleju kokosowego. Poza nim w mojej szafce zawsze są: wiórki, chipsy, mąka, woda, mleko. Wszystko z KOKOSA.
Poniżej prawie wszystko 🙂
Przy okazji polecam Wam sklep internetowy „alezielonysklep„, który ma w swojej ofercie bardzo bogaty asortyment zdrowej żywności, kosmetyków i wiele innych interesujących produktów. Wybór naprawdę duży, ceny konkurencyjne i częste promocje.
Co takiego jest w tym orzechu, że tak chętnie po niego sięgam?
Swoje właściwości zdrowotne kokos zawdzięcza wyjątkowym wartościom odżywczym. Mowa o nasyconych kwasach tłuszczowych, które m.in. przyśpieszają przemianę materii. Są to trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT), które omijają komórki tłuszczowe i z przewodu pokarmowego wchłaniają się bezpośrednio do żyły wrotnej. Dzięki temu nie są odkładane jako materiał zapasowy, lecz stanowią szybko dostępne źródło energii. Ponadto nie przyczyniają się do podwyższenia poziomu cholesterolu i rozwoju miażdżycy, a wręcz przeciwnie przyczyniają się do wzrostu poziomu HDL i obniżenia LDL.
Miąższ kokosa bogaty jest w błonnik, potas (zaleta dla chorych na nadciśnienie), żelazo (anemia), magnez, fosfor i kwas foliowy (cenny dla kobiet w ciąży i planujących dziecko).
Znajdziemy w nim także witaminy:
- C – korzystnie wpływa na kolagen w skórze, niweluje wolne rodniki
- witaminy z grupy B – wspomagają nasz układ nerwowy
- E – witamina młodości
- K – poprawia krzepliwość krwi
Produkty powstałe z przetworzenia kokosa (wiórki, olej, woda, mleko) są bogate w kwas laurynowy i kaprylowy, które mają właściwości hamujące rozwój bakterii, wirusów oraz grzybów. Dzięki temu mają wpływ na wzmocnienie układu odpornościowego i pomagają w walce z infekcjami.
- ok. 354 kca
- białko stanowi ponad 3 g
- tłuszcz ok. 33,5
- węglowodany – 15 g, z czego 9 g to nieprzyswajalny do organizmu błonnik, który poprzez zwiększenie swojej objętości w żołądku wywołuje uczucie sytości.
- Olej kokosowy: zamiast masła na pieczywo, do smażenia, pieczenia. Ponieważ w temperaturze ok 26 stopni, jest płynny, możemy wykorzystać go jako bazę do sosów, dressingów.
- Woda kokosowa: doskonały napój do picia.
- Wiórki kokosowe, plastry kokosowe, chipsy kokosowe: dodatek do deserów, wypieków, śniadaniowych kompozycji, koktajli, lodów samodzielnie robionych.
- Mleko kokosowe: do gotowania potraw, zabielania. Tutaj wybierając mleko bardzo zwracam uwagę na skład. Mleko mleku nie równe!!!! Niestety często w składzie jest kilka – kilkanaście procent mleka kokosowego a reszta to woda i często różnego rodzaju konserwanty. Także czytajcie skład. U mnie właściwie goszczą tylko z 3 firm – EnerBio (do kupienia w Rossmann), Terrasana (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością, czasem marketach, sklepach internetowych np. TUTAJ), AROY-D.
- Cukier kokosowy: choć pozbawiony smaku kokosa, posiada lekką nutę karmelową (zastępnik dla zwykłego cukru –> ma niższy indeks glikemiczny, można go podgrzewać).
W moich wcześniejszych wpisach kokos gościł niejednokrotnie pod różnymi postaciami.
Jednak już w następnym wpisie kilka zastosowań oleju kokosowego i innych przetworów z kokosa.
ZAPRASZAM!!!!
Jakie są Wasze doświadczenia z produktami z kokosa? Używacie? Lubicie?
A może znacie jeszcze inne zastosowanie?
Źródło: http://bonavita.pl/kokos-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-i-zastosowanie; http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/kokos-orzech-kokosowy-wlasciwosci-i-wartosci-odzywcze_35057.html; zdjęcie główne: http://cookmagazine.pl/kokos-jak-go-wybrac-otworzyc-i-co-z-niego-zrobic/