W ramach akcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, zostałam zaproszona na spotkanie z trzecioklasitami. Miałam im przeczytać kilka krótkich opowiadań, a ostatecznie poza czytaniem prowadziłam z nimi całkiem miłą dyskusję.
Wybór padł na opowiadania Grzegorza Kasdebke, z serii „Co to znaczy” oraz „Niesforny alfabet”.
Książki świetne, polecam dla dociekliwych małolatów.
Spędziłam z tą klasą prawie godzinę i świetnie się bawiłam. Przyzwyczajona jestem do zabawnych tekstów mojej 3- letniej Sary, i chyba powinnam je spisywać, ale cała klasa trzecioklasistów rozłożyła mnie 🙂
Śmiechu było sporo, bo też wyobraźnia ponosiła ich co chwilę…
Zanim przeczytane zostały opowiadanka mające na celu wyjaśnienie związków typu: Uchylić komuś niebo, Grać pierwsze skrzypce, Nakrył diabeł ogonem, Spoczął na laurach, pytałam co to wg nich znaczy.
Tak więc np „Nakrył diabeł ogonem” – to znaczy, że „kogoś zabili i nakryli czymś, żeby schować”, a „grać pierwsze skrzypce” to oczywiście „grać po raz pierwszy na skrzypcach”, „spoczął na laurach” – tu przytoczę tekst z opowiadania, kiedy chłopiec zdziwiony pyta „to ile tych Laur było i czy ty babciu nie jesteś zazdrosna?”.
Poza czytaniem, prowadziliśmy dyskusje życiowo – wakacyjne, rozwojowo – czytalińskie właśnie 🙂
Ulubiona literatura, wspólne czytanie z rodzicami, samodzielne czytanie – spryciarze zaskakiwali w odpowiedziach i pytaniach. Z nowinkami oczywiście też są zaprzyjaźnieni – słuchanie audiobooków, korzystanie z opcji lektora na tablecie to żadna nowość.
Na spotkaniu była ze mną Sara, która dzielnie siedziała i słuchała mojego czytanie przez połowę spotkania. Potem pobiegła na dział książek, gdzie czuje się doskonale.
Powiem szczerze, że bardzo fajne takie spotkania, kiedy można dać coś z siebie innym dzieciom. Szczególnie, że dzieciakom się podobało i pewnie moglibyśmy jeszcze podyskutować, ale przewidziany czas się nam skończył.
Zachęcam do brania udziału w takich inicjatywach, jeśli tylko macie taką możliwość 🙂
Poniżej kilka fotek ze spotkania: